Yağ Aldırma İşleminin Riskleri

Her ameliyat gibi, liposakşın da belirli riskler taşır. Bu riskler ve olası komplikasyonlar şunlardır:

  • Kontur Düzensizlikleri: Operasyon sonra cildin elastikiyetine ve çıkarılan yağ kütlesine bağlı olarak ciltte sarkmalar ve deformasyon görüle bilinir. Buna ek olarak cildin benekli görünüm alması da( ameliyat esnasında kullanılan “kâkül”  sebebiyle) olasıdır. Bu tür komplikasyonlar kalıcı bir hal alabilir.
  • Uyuşma: Uygulama yapılan bölgede geçici ve nadir de olsa kalıcı bir uyuşma söz konusu olabilir.
  • Sıvı Birikimi: Derinin altında geçici sıvı- seroma bezeleri oluşabilir. Bu sıvının iğne yardımı ile alınması gereklidir
  • Enfeksiyon: Nadir de olsa cilt enfeksiyonu riski olasıdır. Ciddi bir cilt enfeksiyonu çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir.
  • Böbrek ve Kalp Problemleri: Vücuda sıvı enjekte edilmesi veya vücuttan sıvı emilmesi gibi sıvı seviyesindeki değişiklikler, böbrek ve kalp problemlerine yol açabilir.

Liposakşın uygulanan alan ne kadar genişse ve ne kadar çoksa risk de o düzeyde artabilir. Ameliyat öncesinde ilgili doktora danışmak, olası komplikasyonlar hakkında bilgi edinmek, operasyon süreci ve yöntemi hakkında soru işaretlerini gidermek, bu ameliyatı düşünen biri için yararlı ve gereklidir.

Liposakşın Sonrası Deformasyon ve Ciltte Sarkma

Çıkarılan yağ kütlesinin miktarı, hacmi ve çıkarıldığı alan liposakşın sonrası cildin vereceği tepkide büyük rol oynar. Buna ek olarak, operasyondan sonra, eğer iyi bir cilt tonu ve cilt elastikiyeti varsa cildin pürüzsüz görünmesi muhtemeldir. Diğer yandan cilt yapısı inceyse ve elastik değilse bu operasyonun uygulandığı alanlar gevşek, sarkmış, görüle bilinir.

Yağ Aldırma İşlemi Sonrası

İşlemin uygulandığı bölgedeki şişlik, yaklaşık 3-4 hafta içinde geriler. Bu zamana kadar daha az hacimli görünen bu bölge, bir kaç ay içinde normal görünümüne kavuşur.